Nowa książka w naszej „bibliotece”. Zapraszamy do lektury o wampirach

W dziale „Publikacje” zamieściliśmy książkę trickstera Michała Wolskiego. Tom Wampir: wiwisekcja. Wyobrażenia krwiopijców we współczesnej kulturze ukazał się pod koniec 2014 roku. Wydało go Stowarzyszenie Młodych Twórców „Kontrast”. Teraz można go za darmo pobrać z naszej strony

Książka Michała Wolskiego pokazuje, jak wizerunek wampirów w kulturze zmieniał się na przestrzeni ostatnich 60 lat – od Jestem legendą Richarda Mathesona” po kinową adaptację Zmierzchu Stephenie Meyer. Autor omawia najważniejsze motywy, które składają się na funkcjonowanie wampira w kulturze – od picia krwi poprzez nocny tryb życia aż po wstawanie z grobu.

„Powszechnie kojarzą się albo z klasycznymi horrorami z wytwórni Uniwersal, albo ze Zmierzchem. Historia wampirów jest jednak znacznie dłuższa, bogatsza i ciekawsza niż mogłoby się wydawać” – podkreśla autor w opisie swojej książki. – „Między kinowym Draculą a Edwardem Cullenem, w niezliczonych powieściach, filmach, serialach i grach, można odkryć prawdziwą galerię krwiopijców, równie fascynujących co różnorodnych. Wielu z nich to postacie niejednoznaczne, intrygujące i w pewien sposób znajome, choć nie zawsze to sobie uświadamiamy. Jedno pozostaje niezmienne – fascynują nas od wieków. Dlaczego? Przekonajcie się sami” – zachęca.

Książkę pod koniec ubiegłego roku wydało Stowarzyszenie Młodych Twórców „Kontrast”. Teraz jest dostępna w naszym dziale „Publikacje”. Można ją pobrać tutaj. Jej recenzentem był prof. Ryszard Waksmund z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a redakcją zajął się trickster Robert Dudziński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *