Różne oblicza wampiryzmu. Tom o krwiopijcach w Bibliotece Trickstera

Zapraszamy do lektury dwunastego tomu, który trafił właśnie do Biblioteki Trickstera. Bezpłatnie i w całości z naszej strony można pobrać „Oblicza wampiryzmu” – publikację podejmującą tematykę najróżniejszych realizacji motywu wampiryzmu w kulturze.

Wampirom ze Śląska i Moraw, postaciom książkowym, filmowym i serialowym, a nawet bohaterom musicali i utworów hip-hopowych przyglądają się badacze z całej Polski. W tomie przeczytamy m.in. o wizerunku wampira-detektywa w amerykańskiej popkulturze, starożytnych monstrach przypominających wampiry czy przemianie wizerunku kinowego krwiopijcy z bezwzględnego demonicznego potwora w romantycznego kochanka. Publikacja przybliży nam także m.in. kwestię wiary w powrotników, czyli istoty powracające z zaświatów, i zachęci do rozważań na temat symboliki rytuałów przejścia w micie wampirycznym.

– W tomie staraliśmy się pokazać, jak różne są oblicza wampiryzmu – mówi dr Michał Wolski, jeden z redaktorów naukowych monografii. – Krwiopijcy z posthumanistycznego science fiction, rozwiązujący zagadki w serialach kryminalnych czy mierzący się z oświeceniowym kultem rozumu… to wszystko składa się na bogaty, ale wciąż niedostatecznie rozpoznany obraz występowania motywu wampira w naszej kulturze.

Za redakcję tomu odpowiadali tricksterzy Anna Depta, Szymon Cieśliński i Michał Wolski, a recenzji naukowej podjęła się dr Magdalena Kamińska z Zakładu Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Publikację można pobrać TUTAJ.

Publikacji patronuje portal Carpe Noctem.

Zachęcamy także do lektury innych tomów wydanych przez Stowarzyszenie Trickster:

„Wybory popkultury. Relacje kultury popularnej z polityką, ideologią i społeczeństwem”,

„Bękarty X muzy. Filmowe adaptacje materiałów nieliterackich”,

„Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”,

„Wiedźmin – polski fenomen popkultury”,

„Ukraina: narracje, języki, historie”,

„Groza w kulturze polskiej”,

„Gry fabularne. Kultura – praktyki – konteksty”

oraz publikacji członków stowarzyszenia, które udostępniamy na naszej stronie internetowej:

– M. Wolski, „Wampir: wiwisekcja. Wyobrażenia krwiopijców we współczesnej kulturze”,

– D. Głownia, „Sześć widoków na kinematografię japońską”,

– K. Jewtuch, „Pornografia współczesna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *