Trickster partnerem projektu stworzenia Muzeum Gier Wideo

25 czerwca na platformie PolakPotrafi.pl wystartowała zbiórka pieniędzy na stworzenie Muzeum Gier Wideo. Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster jest partnerem projektu. Wspólnie z twórcami muzeum zamierza opracować Encyklopedię Polskich Gier.LogoMGW_Green

Muzeum Gier Wideo ma być pierwszą taką placówką w Polsce. Odwiedzający je będą mogli w sposób interaktywny poznać historię konsol i gier wideo, a także niektórych komputerów, smartfonów i tabletów. Muzeum będzie pokazywało, jak rozwijały się gry, ich nośniki, grafika i praca nad tytułami, a także jak ewoluował sprzęt gamingowy.

Za projektem stoją wrocławianie Krzysztof Damaszke i Adam Flamma, który jest członkiem stowarzyszenia „Trickster”. Jak podkreślają, Muzeum Gier Wideo nie będzie skansenem, gdzie będzie można jedynie oglądać eksponaty w gablotach i przeczytać ich opisy na plakietkach. Chcą stworzyć miejsce unikatowe, w którym gracze każdego pokolenia znajdą coś dla siebie. Muzeum będzie zaopatrzone w aktywne stanowiska ze sprzętem, zarówno nieco starszym, jak i bardziej nowoczesnym, by móc pokazać etapy rozwoju technologii sprzętu i gier.

Planują także organizowanie zajęć edukacyjnych, różnego rodzaju warsztatów – o badaniu, krytyce i marketingu gier oraz warsztatów cosplay, spotkań z twórcami gier i wydarzeń promujących gry niezależne (indie). Muzeum będzie również prowadzić studio fotograficzno-filmowe i przeprowadzać badania, m.in. z zakresu psychologii gier.

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” jest partnerem muzeum. Wspólnie z tą placówką zamierza opracować bazę informacyjną na temat polskich produkcji, czyli Encyklopedię Polskich Gier. Publikacja będzie gotowa w drugim kwartale przyszłego roku w formie ebooka, a być może także w wersji papierowej. Elementem tego projektu będzie także stała ekspozycja poświęcona polskim grom i konsolom.

Muzeum Gier Wideo jest planowane we Wrocławiu – na jego siedzibę rozważane są lokale w Śródmieściu i na Starym Mieście. By mogło rozpocząć swoją działalność i miało zapewnione funkcjonowanie w pierwszych miesiącach, twórcy muzeum muszą zebrać 92 tys. zł. O wsparcie projektu poprosili internautów. 25 czerwca na platformie Polak Potrafi ruszyła zbiórka na ten cel. O szczegółach można przeczytać tutaj. Zbiórka potrwa 42 dni.

Zachęcamy do wsparcia projektu nawet niewielkimi kwotami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *