Spotkanie z autorem książki „Kinowe uniwersum superbohaterów”

W ramach konferencji „Uniwersum Marvela vol. 2” zapraszamy na spotkanie z doktorem Tomaszem Żaglewskim, którego publikacja „Kinowe uniwersum superbohaterów” właśnie trafiła do księgarni. Spotkanie odbędzie się w księgarni Tajne Komplety.

Co jest przyczyną ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku? Co sprawia, że rzesze widzów cierpliwie przeczekują napisy końcowe, by obejrzeć zapowiedzi kolejnych przygód swoich ulubieńców? Dlaczego Kinowe Uniwersum Marvela stało się wielkim fenomenem kulturowym? I w jaki sposób hollywoodzkim twórcom udaje się odtworzyć sieć personalno-fabularnych zależności, które cechują komiksowe superbohaterskie epopeje?

Na te pytania stara się odpowiedzieć dr Tomasz Żaglewski. Jego książka „Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego” na początku czerwca ukazała się nakładem wydawnictwa PWN.  Publikacja jest pierwszym w Polsce naukowym i całościowym opisem współczesnego filmu komiksowego, a zarazem pionierską propozycją narzędzi badawczych dla analizy fikcyjnych uniwersów.

Doktor Żaglewski naukowo zajmuje się badaniem historii i teorii kultury popularnej, a zwłaszcza komiksu w kontekście współczesnej kultury medialnej i audiowizualnej. Jest adiunktem w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkiem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster. Współpracuje z czasopismami „Zeszyty Komiksowe” i „KaZet”.

Na spotkanie z autorem zapraszamy do księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, Wrocław) 23 czerwca o  godz. 17.30. Wstęp oczywiście wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *