16 i 17 października we wrocławskim klubie dyskusyjnym CaféTHEA zorganizowaliśmy ogólnopolską sesję naukową „Zbrodnia w kulturze”. Była to już dwunasta konferencja naszego Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”.
To, jak interesującym i nośnym tematem jest zbrodnia, uświadomiła nam liczba oraz różnorodność zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy. Po wymuszonej względami logistycznymi selekcji nadesłanych abstraktów wyklarował się plan dwudniowej, mocno interdyscyplinarnej sesji naukowej.
Na referentów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji czekało ponad dwadzieścia wystąpień. Ich autorami byli badacze z dziesięciu polskich uczelni wyższych reprezentujący m.in. takie dziedziny nauki, jak literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, antropologia, historia, socjologia, filologia, filmoznawstwo, medioznawstwo czy filozofia.
W związku z tym wystąpienia poświęcone były z jednej strony serialowym, filmowym i literackim seryjnym mordercom, w tym Dexterowi Morganowi, Hannibalowi Lecterowi czy Kubie Rozpruwaczowi, a z drugiej strony także zbrodniarzom wojennym, morderstwom rytualnym epoki neolitu, siedleckiej zbrodni komunistycznej czy działaniu włoskiej mafii i kradzieżom dzieł sztuki.
Widoczne na każdym kroku mnogość punktów widzenia, różnice metodologiczne oraz interdyscyplinarność poszczególnych referatów stały się przyczynkiem do interesujących dyskusji nie tylko w czasie paneli dyskusyjnych w sali kinowej, ale także w czasie przerw kawowych i obiadowych.
W imieniu komitetu organizacyjnego oraz całego Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” chcielibyśmy podziękować wszystkim prelegentom, a także wyróżnić trzy naszym zdaniem najciekawsze i najlepiej zaprezentowane referaty:
mgr Diana Dąbrowska (UŁ), Zobaczyć Neapol i umrzeć. Filmowe reprezentacjie camorry
mgr Paweł Wołosz (UPH), Obraz zbrodni komunistycznych w Polsce w prasie i literaturze na przykładzie ziemi siedleckiej
mgr Katarzyna Figat (UŁ), Rzecz o zbrodni intencjonalnej, czyli Grzegorza Królikiewicza metoda na adaptację Zabicia ciotki Andrzeja Bursy
Zadowoleni z poziomu referatów, żywych dyskusji oraz pozytywnych opinii samych słuchaczy i prelegentów żywimy szczerą nadzieję, że zorganizowana przez nas konferencja wniesie istotny wkład w teoretyczne rozważania nad obrazowaniem, problematyzowaniem i funkcjonalizacją zbrodni w kulturze.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych tricksterskich konferencjach.
Więcej zdjęć z konferencji tutaj.
Szymon Cieśliński