Podsumowanie konferencji „Antybohater w popkulturze”

W dniach 30-31 maja we wrocławskiej CafeTHEI odbyła się konferencja naukowa „Antybohater w popkulturze”. Była to druga konferencja, którą zorganizowaliśmy jako Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”.

anty1

Antybohater w popkulturze” był przedsięwzięciem tyleż ciekawym, co trudnym w realizacji, ponieważ łączył ze sobą wiele obszarów i zagadnień – od filmu, poprzez muzykę, literaturę, aż po komiks. Interdyscyplinarność prezentowanych referatów wpłynęła znacznie na poszerzenie kontekstu późniejszych rozmów i prób zdefiniowania postaci antybohatera – więc finalnie stała się atutem i najmocniejszym punktem naszych dyskusji.

anty2

Jak ważny jest problem antybohatera, uświadomiła nam najdobitniej liczba zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy. Nie tylko przekroczyła ona możliwą do zawarcia w dwóch dniach konferencyjnych, ale (co ważniejsze), referaty odznaczały się świadomością metodologiczną i głęboką znajomością tematu.

Pomimo wielości pól, na których toczyły się rozmowy, udało nam się prowadzić jasne i płodne dyskusje, nacechowane charakterystyką prezentowanych dyscyplin i metod. Zgodność ta najbardziej widoczna była w przypadku paneli poświęconych komiksowi i animacjom, gdzie podobne tematy stanowiły przyczynek do omawiania różnorodnych wątków.

anty3

Jako członkowie Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” chcielibyśmy podziękować wszystkim prelegentom oraz wyróżnić kilka naszym zdaniem najciekawszych i najlepiej zaprezentowanych referatów (wybór został dokonany przez głosowanie obecnych na konferencji członków stowarzyszenia) :

  • Rafał Sowiński (AGH), Świat „Pory na przygodę!” światem antyboherów?
  • Przemysław Dudek (USz), Bohaterowie i antybohaterowie serii „X-men”
  • Bolesław Racięski (UJ), Archie Bunker i archeologia telewizyjnego antybohatera
  • Maria Delimata (UAM), Ilu kuratorów sądowych może zabić superbohater?

Z przyjemnością witamy też nowych członków Stowarzyszenia Annę Wróblewską (UŚ) i Radosława Pisulę (UO), którzy w trakcie konferencji wyrazili chęć przyłączenia się do nas.

Zadowoleni poziomem referatów i żywą dyskusją mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas konferencja wniesie istotny wkład w teoretyczne rozważania nad postacią antybohatera w popkulturze.

Katarzyna Jewtuch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *