Kultura „Gwiezdnych Wojen” – konferencja naukowa

sokółW imieniu Koła Badaczy Popkultury „Trickster” mamy zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w organizowanej przez nas międzynarodowej konferencji pt. Kultura „Gwiezdnych Wojen”, która odbędzie się w dniach 27–29 września we Wrocławiu. Naszym celem jest interdyscyplinarne przyjrzenie się fenomenowi „Star Wars” we wszystkich jego przejawach, dlatego też zaproszenie kierujemy do przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych (filmoznawstwa, literaturoznawstwa, ludologii, kulturoznawstwa, socjologii, medioznawstwa, pedagogiki etc.) i zachęcamy do przyjrzenia się rozmaitym sposobom funkcjonowania „Gwiezdnych wojen” w kulturze: filmom, literaturze, grom, ruchowi fanowskiemu itd. Pełen opis konferencji odnaleźć można w rozwinięciu notki lub na stronie konferencji w zakładce „Zaproszenie”, zaś zgłoszenia należy przesyłać za pośrednictwem formularza. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: tricksterzy@gmail.com. Na abstrakty czekamy do 15 lipca.

Niewiele filmów zmieniło oblicze kina popularnego w takim stopniu jak pierwsza trylogia „Gwiezdnych wojen”. Nie do przecenienia wydaje się też wpływ, jaki produkcje te wywarły na popkulturę, stając się zjawiskiem dalece wykraczającym poza medium filmowe.

„Gwiezdne wojny” są fenomenem kultury współczesnej o nieporównywalnym zasięgu. Seria kinowa zgromadziła wokół siebie wierną rzeszę fanów, która częściowo zorganizowała się w fankluby, a same filmy są często i z upodobaniem cytowane w innych tekstach popkultury. Świat „Gwiezdnych wojen” wyróżnia się spójnością historyczną, geograficzną, społeczną i kulturową; dostarcza fanom filozofii i mitologii, do których mogą się oni odnosić w codziennym życiu.

Wyrosła wokół filmów multimedialna franczyza i wielopokoleniowe zastępy fanów wymagają refleksji, których nie sposób podejmować tylko z perspektywy jednej dyscypliny humanistycznej. Konieczne są komplementarne wobec siebie badania interdyscyplinarne, oświetlające ze wszystkich stron fenomen „kultury Gwiezdnych wojen”. Mamy nadzieję, że organizowana przez nas konferencja stanie się okazją do podjęcia takich analiz.

Proponowane zagadnienia:

 • „Gwiezdne wojny” jako neomit;
 • „Gwiezdne wojny” w kulturze konwergencji: powieści, gry, komiksy etc.;
 • „Gwiezdne wojny” a światotwórstwo (world-building)
 • społeczność fanów i twórczość amatorska/fanowska;
 • wpływ „Gwiezdnych wojen” na kino i jego  formuły gatunkowe – inspiracje i naśladowcy;
 • techniczne aspekty „Gwiezdnych wojen” (efekty specjalne, scenografia, charakteryzacja itd.) oraz ich wpływ na rozwój kinematografii;
 • marka „Gwiezdnych wojen” jako przykład ewolucji przemysłu rozrywkowego
 • teraźniejszość i przyszłość „Gwiezdnych wojen” w przemyśle rozrywkowym
 • „Gwiezdne wojny” oczami psychologa, terapeuty i pedagoga
 • antropologia odległej galaktyki
 • globalna i lokalna recepcja „Gwiezdnych wojen”
 • „Gwiezdne wojny” a zjawisko kolekcjonerstwa

Termin: 27–29 września 2013 r.

Miejsce: Instytut Filologii Polskiej UWr

organizacja: Doktoranckie Koło Naukowe Badaczy Popkultury „Trickster”, Studenckie Koło Naukowe Badaczy Popkultury „Trickster” (www.tricksterzy.wordpress.com).

Strona www konferencji: http://starwars.uni.wroc.pl/

Kontakt: tricksterzy@gmail.com

Fanpage konferencji: https://www.facebook.com/Kultura.Gwiezdnych.Wojen

Opiekun naukowy konferencji: prof. Anna Gemra

Przewidywana liczba uczestników: 30

Opłata konferencyjna: 100 PLN / 25 EUR

Czas wystąpienia: 20 min

Termin nadsyłania abstraktów: do 15 lipca 2013 r.

Zgłoszenia: za pośrednictwem formularza na stronie konferencji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *