Konferencja „Chrześcijaństwo w popkulturze”. Do 1 listopada czekamy na zgłoszenia

11 i 12 grudnia we Wrocławiu organizujemy konferencję „Chrześcijaństwo w popkulturze”. Chcemy zainicjować refleksję badawczą nad skomplikowanym i wieloaspektowym zagadnieniem, jakim jest obecność motywów i treści chrześcijańskich w kulturze popularnej. Do 1 listopada czekamy na zgłoszenia referatów na konferencję

Przez wieki chrześcijaństwo stanowiło fundament kultury zachodniego świata, wpływając na każdy aspekt życia społecznego, w tym także sztukę. Zdecydowana większość tworów kultury przez setki lat miała charakter religijny lub wykorzystywała symbolikę i motywy religijne. Zważywszy zatem na ogromną rolę, jaką chrześcijaństwo odegrało i po dziś dzień odgrywa w życiu milionów ludzi, nie jest zaskoczeniem, że w istotny sposób wpływa również na kulturę popularną.

Inspiracje chrześcijaństwem w rozmaitych wytworach popkultury stanowić mogą niemal niewyczerpane źródło naukowej refleksji. Elementy religijne badacz kultury popularnej odnajdzie na każdym kroku swych poszukiwań – począwszy od filmów kinowych, przez literaturę piękną, literaturę faktu, programy telewizyjne, reklamy, wideokazania, sklepy odzieżowe i zespoły muzyczne, a skończywszy na zasobach internetu.

Do udziału w naszej konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności kulturoznawców, antropologów kultury, teologów, socjologów, filozofów, literaturoznawców, filmoznawców i historyków. Więcej na temat konferencji tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *