W grudniu (10-12.12.) po raz pierwszy zorganizowaliśmy trzydniową konferencję. Razem z naukowcami z całej Polski zajęliśmy się zagadnieniem chrześcijaństwa w popkulturze. Mieliśmy także zaszczyt gościć księdza Andrzej Dragułę, autora książki „Copyright na Jezusa”
Obrady pozwoliły na wymianę poglądów i przedstawienie wyników badań przez badaczy reprezentujących najróżniejsze dziedziny nauki – od muzykologii, poprzez literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, aż po filozofię i teologię. Tematy referatów dotyczyły popkulturowych rewizji chrześcijaństwa nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych państwach Europy, Stanach Zjednoczonych, a nawet Japonii czy Australii.
Słuchacze mogli przekonać się o tym, na jak różnorodne sfery popkultury wpływa chrześcijaństwo (i jak popkultura wpływa na samą religię). Wysłuchali m.in. o sposobie przedstawiania papieża w obrazoburczym komiksie Battle Pope oraz we włoskim kinie, a także o tym, jak chrześcijańskie elementy przenikają do japońskiej mangi i anime, jak prezentują się w amerykańskiej kinematografii, serialach telewizyjnych czy serialach animowanych. W programie konferencji znalazły się także prelekcje o sposobie postrzegania boga i religii przez Stanisława Lema, obrazie inkwizycji w twórczości Jacka Piekary i o religijnych elementach w polskim science fiction ostatnich dekad XX wieku. Przedmiotem analizy był również słynny serial animowany „The Simpsons”, teksty Piotra Rubika czy też książki Szymona Hołowni. Dowiedzieliśmy się więcej o shockvertisingu wykorzystującym religijną symbolikę, o specyfice Biblii dla dzieci i Biblii z klocków Lego oraz o tym, dlaczego Robocop Paula Verhoevena miał być amerykańskim Jezusem.
W ramach konferencji zorganizowaliśmy także spotkanie z księdzem Andrzejem Dragułą, autorem książki „Copyright na Jezusa”. Gościł nas Empik we wrocławskim Domu Handlowym Renoma. Z księdzem Dragułą porozmawialiśmy o wpływie popkultury na chrześcijaństwo, obecności chrześcijańskich elementów we współczesnej popkulturze oraz problemach, do jakich może prowadzić wzajemne przenikanie się sfery sacrum i profanum.
Podsumowując konferencję, komitet organizacyjny pragnie jeszcze raz podziękować zarówno za bierny, jak i czynny udział w konferencji i zaprosić na przyszłe projekty Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”.
Efektem konferencji będzie publikacja, dzięki której każdy zainteresowany będzie mógł już niedługo zgłębić tematy poruszone podczas naszych obrad.
Przewodniczący komitetu organizacyjnego
Julian Jeliński
Fotorelację z konferencji można obejrzeć tutaj.