Konferencja Mistrzowie Kina Niemieckiego – Rainer Werner Fassbinder

Mamy przyjemność poinformować, że nasze stowarzyszenie objęło patronat nad Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencją Naukową „Mistrzowie Kina Niemieckiego – Rainer Werner Fassbinder”, która odbędzie się 27 marca 2014 roku w Poznaniu.  Organizatorami konferencji są Międzywydziałowe Koło Filmoznawców i Medioznawców oraz Koło Naukowe Studentów Lingwistyki Stosowanej – Sekcja Medioznawcza Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W rozszerzeniu wieści prezentujemy pełny tekst zaproszenia na konferencję, a po więcej informacji zapraszamy na stronę organizatorów.

Pierwsza dekada XXI wieku okazała się niezwykle pomyślnym okresem dla kinematografii naszych zachodnich sąsiadów. Po 2000 roku pojawiło się wielu nowych, interesujących niemieckich twórców, których filmy zyskują międzynarodowy rozgłos oraz zdobywają nagrody na najważniejszych światowych festiwalach. Na potwierdzenie tych słów wystarczy przywołać takie nazwiska jak Caroline Link (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za Nigdzie w Afryce w 2003 r.), Ulrich Köhler (Srebrny Niedźwiedź za film Sen o Afryce w 2011 r.) czy Christian Petzold (Srebrny Niedźwiedź za film Barbara w 2012 r.).

Renesans niemieckiego kina jest dobrą okazją do refleksji nad jego dotychczasowym dorobkiem i próby ponownego spojrzenia, z dzisiejszej perspektywy, na dokonania największych mistrzów. Jednym z nich bez wątpienia jest Rainer Werner Fassbinder – czołowy przedstawiciel Nowego Filmu Niemieckiego przełomu lat 60. i 70., skandalista i prowokator, autor niezwykle płodny, który pozostawił po sobie bogatą i zróżnicowaną pod względem stylistycznym jak i tematycznym filmotekę.

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów kierunków humanistycznych, którzy szczególnie interesują się kinematografią Niemiec oraz twórczością Rainera Wernera Fassbindera, do wygłoszenia referatów w czasie konferencji. Maksymalny czas wystąpień w języku polskim wynosi 20 minut. Zgłoszenia prosimy wysyłać, korzystając z formularza, na adres uam.mkfim@gmail.com w terminie do 4 marca 2014 r. O zakwalifikowaniu do udziału w konferencji poinformujemy Państwa drogą mailową do dnia 7 marca 2014 r. Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej.

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem:
http://mkfim.wordpress.com/2014/02/16/mistrzowie-kina-niemieckiego-rainer-werner-fassbinder/#more-802

Konferencja odbędzie się 27 marca 2014 roku w Sali Audiowizualnej Centrum Kultury „Zamek” przy ul. Św. Marcin 80/82 w Poznaniu.

plakat-fassbinder_final-cut2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *