O dubbingowaniu gier opowiedzą na Uniwersytecie Wrocławskim Jarosław Boberek, popularny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy oraz Michał Przybył, realizator i reżyser dubbingu ze Studia PRL. Spotkanie z nimi organizuje Laboratorium Gier Wideo UWr pod patronatem Stowarzyszenia Trickster. Wstęp wolny
Na spotkanie zapraszamy w środę, 27 stycznia do budynku wrocławskiej anglistyki (ul. Kuźnicza 22).
Z Jarosławem Boberkiem i Michałem Przybyłem porozmawiamy o voice actingu w grach wideo, czyli dubbingowaniu jednego z najpopularniejszych mediów na świecie. Użyczanie głosu postaciom z gier to prawdziwa sztuka, często aktorzy swoim głosem mogą nadąć postaci “drugie życie” i stworzyć tym samym bohaterów, którzy na długo zapadną w pamięć. Ponieważ tradycja dubbingu w polskiej branży gier wideo ma już ponad dwadzieścia lat i od dłuższego czasu stanowi jedną z tych kwestii, do której wielką wagę przywiązują gracze z nad Wisły, Laboratorium Gier Wideo (Uniwersytet Wrocławski) postanowiło przybliżyć wszystkim zainteresowanym fenomen podkładania głosu w grach.
Jarosław Boberek to popularny aktor mający na swoim koncie wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Szerokiej widowni znany jest z roli posterunkowego w serialu „Rodzina zastępcza”. Dla polskich graczy Boberek to jednak przede wszystkim prawdziwy król dubbingu – człowiek, który swoim głosem potrafi nadać niepowtarzalny charakter każdej postaci.
Miłośnicy rodzimych gier wideo nie mają wątpliwości – bohaterowie, którym użyczył głosu, na długo zapadają w pamięć. Do takich należą chociażby Kruk z „The Longest Journey: najdłuższa podróż”, Magister z „Wiedźmina” czy kultowy już Nathan Drake z serii „Uncharted”.
Jarosław Boberek podkłada też głos w filmach, reklamach i serialach animowanych. Na swoim koncie ma także kilka produkcji, w których sam odpowiadał za reżyserię dubbingu.
Naszym gościem będzie również Michał Przybył, realizator dźwięku i reżyser dubbingu wielu reklam, gier wideo czy seriali. Współtwórca Studia PRL, jednej z najbardziej uznanych firm zajmujących się udźwiękowieniem filmów, seriali i gier. Efekty jego pracy możemy podziwiać w najpopularniejszych grach konsolowych, takich jak „Until Dawn” czy seria „Uncharted” oraz prawdziwym hicie, jakim bez wątpienia jest „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
Spotkanie organizuje Laboratorium Gier Wideo Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka badawcza działająca przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu Polskie Gry Wideo pod patronatem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” oraz audycji poświęconej elektronicznej rozrywce – “Masz 3 Życia”. Inicjatywa ma na celu promowanie wiedzy o grach wideo.
*** Spotkanie z Jarosławem Boberkiem i Michałem Przybyłem – 27 stycznia 2016, godz. 18, Instytut Filologii Angielskiej UWr, sala 208. Wstęp wolny.