Podsumowanie konferencji „Groza w kulturze polskiej”

W dniach 4-5 kwietnia we wrocławskiej CafeTHEI odbyła się konferencja naukowa „Groza w kulturze polskiej”. Była to pierwsza konferencja, którą zorganizowaliśmy jako powołane na początku bieżącego roku Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”. Stowarzyszenie powstało jednak na bazie Koła Badaczy Popkultury „Trickster” przy Uniwersytecie Wrocławskim, które organizowało już kilkukrotnie konferencje poświęcone różnym zagadnieniom kultury popularnej.

groza1

„Groza w kulturze polskiej” była dla nas konferencją szczególną nie tylko ze względu na nowe ramy organizacyjne, lecz także jako nasza pierwsza wycieczka na tereny, które chcielibyśmy w przyszłości odwiedzać częściej. Chodzi oczywiście o z niezrozumiałych przyczyn zaniedbywany do tej pory obszar popkultury polskiej. I jako taka wycieczka ta zakończyła się, naszym zdaniem, pełnym sukcesem.

Ucieszyła nas nie tylko liczba zgłoszeń, która znacznie przekroczyła nasze możliwości logistyczne, co zmusiło nas do odrzucenia dużej ich części, ale ich jakość i dyscyplina intelektualna. Różnorodność tematów, od stricte zagadnień literaturoznawczych, przez związane z filmem – co szczególnie ciekawe, gdyż film grozy jest zwykle uważany za obcy polskiej filmografii – po studia socjologiczne związane z obiegowymi lękami polskiej kultury.

groza2

Mimo że spotkanie było interedyscyplinarne, udało się jednak uniknąć problemu braku porozumienia między reprezentantami różnych dyscyplin i podejść. Było to szczególnie dobrze widoczne na dwóch najbardziej wąskotematycznych panelach poświęconych problematyce seryjnych morderców i ich popkulturowych obrazów w kulturze polskiej oraz twórczości Stefana Grabińskiego.

groza3

Jako organizatorzy i słuchacze chcielibyśmy raz jeszcze podziękować Łukaszowi Słońskiemu z Uniwersytetu Opolskiego za  pomysł całej konferencji oraz wyróżnić kilka najciekawszych i najsprawniej zaprezentowanych referatów:

mgr Michał Cetnarowski (UWr), Horror po polsku. Wstęp do twórczości Łukasza Orbitowskiego,

dr Tomasz Chomiszczak (PWSZ w Sanoku), Mundus horribilis. Architektura grozy w prozie Zdzisława Beksińskiego,

mgr Mariusz Koryciński (UW), Problem Majewskiego czy problem z Majewskim? O grozie w filmach Janusza Majewskiego,

Magdalena Łachacz (UWr), Przejście, prawie rozstęp. Gotycyzm i groza a doświadczanie Polski w powieści Ciemno, prawie noc Joanny Bator,

mgr Radosław Pisula (UO), „Tam, gdzie Golarz Filip mówi dobranoc”. Groza w filmowych adaptacjach przygód Pana Kleksa.

Zachęceni poziomem wystąpień sądzimy, że przygotowywany tom monograficzny będzie istotnym i pionierskim wkładem do badań nad mroczną stroną polskiej popkultury.

Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia na następnej tricksterskiej konferencji.

One thought on “Podsumowanie konferencji „Groza w kulturze polskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *