„Groza w kulturze polskiej” – najnowsza książka Stowarzyszenia Trickster

Jakie są wampiry znad Wisły? Jak w Polsce postrzegamy filmy snuff? I dlaczego tak bardzo baliśmy się golarza Filipa z filmowych adaptacji „Pana Kleksa”? O tym wszystkim piszą autorzy, których teksty złożyły się na „Grozę w kulturze polskiej”. To najnowsza publikacja Stowarzyszenia Trickster, którą od dziś można pobrać bezpłatnie z naszej strony

„Groza w kulturze polskiej” jest piątym wydawnictwem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster. Złożyły się na nią teksty naukowców z całej Polski, którzy w 2014 r. spotkali się we Wrocławiu, by dyskutować o polskiej grozie.

Publikacja powstała pod redakcją członków stowarzyszenia – Roberta Dudzińskiego, Kamili Kowalczyk i Joanny Płoszaj. Recenzji naukowej podjęła się dr Halina Kubicka, filolożka, specjalistka od literatury popularnej.

Tom tworzy 17 tekstów naukowych opisujących najróżniejsze aspekty polskiej grozy. Znajdziemy tam m.in. analizę grozy w twórczości Andrzeja Sapkowskiego, przegląd polskich bohaterów wampirycznych, wstęp do twórczości Łukasza Orbitowskiego, opis polskich wizji filmów snuff, grozy w polskim teatrze lalek czy w filmowych adaptacjach „Pana Kleksa”. Dowiemy się też m.in., jak polska prasa przedwojenna przedstawiała Borisa Karloffa i Belę Lugosiego, najbardziej rozpoznawalne gwiazdy ówczesnego kina grozy i na czym polega architektura grozy w prozie Zdzisława Beksińskiego.

Publikacja od dziś jest dostępna TUTAJ. Można ją pobrać za darmo. Stowarzyszenie promuje bowiem ideę wolnego dostępu do nauki.

„Groza w kulturze polskiej” dołączyła tym samym do „Biblioteczki Trickstera”, z której można pobrać także publikacje:

oraz książkę Michała Wolskiego „Wampir: wiwisekcja”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *