Zapraszamy do lektury dwunastego tomu, który trafił właśnie do Biblioteki Trickstera. Bezpłatnie i w całości z naszej strony można pobrać „Oblicza wampiryzmu” – publikację podejmującą tematykę najróżniejszych realizacji motywu wampiryzmu w kulturze.
Wampirom ze Śląska i Moraw, postaciom książkowym, filmowym i serialowym, a nawet bohaterom musicali i utworów hip-hopowych przyglądają się badacze z całej Polski. W tomie przeczytamy m.in. o wizerunku wampira-detektywa w amerykańskiej popkulturze, starożytnych monstrach przypominających wampiry czy przemianie wizerunku kinowego krwiopijcy z bezwzględnego demonicznego potwora w romantycznego kochanka. Publikacja przybliży nam także m.in. kwestię wiary w powrotników, czyli istoty powracające z zaświatów, i zachęci do rozważań na temat symboliki rytuałów przejścia w micie wampirycznym.
– W tomie staraliśmy się pokazać, jak różne są oblicza wampiryzmu – mówi dr Michał Wolski, jeden z redaktorów naukowych monografii. – Krwiopijcy z posthumanistycznego science fiction, rozwiązujący zagadki w serialach kryminalnych czy mierzący się z oświeceniowym kultem rozumu… to wszystko składa się na bogaty, ale wciąż niedostatecznie rozpoznany obraz występowania motywu wampira w naszej kulturze.
Za redakcję tomu odpowiadali tricksterzy Anna Depta, Szymon Cieśliński i Michał Wolski, a recenzji naukowej podjęła się dr Magdalena Kamińska z Zakładu Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Publikację można pobrać TUTAJ.
Publikacji patronuje portal Carpe Noctem.
Zachęcamy także do lektury innych tomów wydanych przez Stowarzyszenie Trickster:
– „Wybory popkultury. Relacje kultury popularnej z polityką, ideologią i społeczeństwem”,
– „Bękarty X muzy. Filmowe adaptacje materiałów nieliterackich”,
– „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”,
– „Wiedźmin – polski fenomen popkultury”,
– „Ukraina: narracje, języki, historie”,
– „Groza w kulturze polskiej”,
– „Gry fabularne. Kultura – praktyki – konteksty”
oraz publikacji członków stowarzyszenia, które udostępniamy na naszej stronie internetowej:
– M. Wolski, „Wampir: wiwisekcja. Wyobrażenia krwiopijców we współczesnej kulturze”,
– D. Głownia, „Sześć widoków na kinematografię japońską”,
– K. Jewtuch, „Pornografia współczesna”.