W swej znaczącej analizie postaci Jamesa Bonda Tony Bennett i Janet Woollacott niezwykle trafnie określili wieloznaczny i historycznie zmienny charakter postaci stworzonej przez Iana Fleminga, nazywając go ruchomym znakiem czasów. Rzeczywiście, przyglądając się zmiennym losom agenta 007 na przestrzeni ostatniego półwiecza, trudno nie odnieść wrażenia, że przez cały ten czas mieliśmy do czynienia nie z jedną, lecz wieloma interpretacjami Bonda, które zmieniały się zależnie od sytuacji politycznej, społecznej czy ekonomicznej. W trakcie swej kariery tajny agent Jej Królewskiej Mości bywał zmorą komunistycznych dyktatorów, medialnych potentatów i cyberterrorystów, ewoluując przy okazji od statusu seksistowskiego macho do roli emocjonalnego i refleksyjnego wrażliwca. Zmienia się świat, zmienia się agent 007 – można by rzec – lecz jedno nie ulega zmianie. Opowieści o Bondzie wciąż pozostają, jak zauważył swego czasu Umberto Eco, dokładnie rozplanowaną partią szachów, w ramach której pojawiają się nowe figury, lecz ich ruchy i funkcje są z góry określone. Zapraszamy zatem do refleksji na temat zmiennego, a jednak konserwatywnego pod kątem narracyjnym, świata Jamesa Bonda.
Proponowane tematy:
– James Bond a polityka, ekonomia i kultura XX wieku;
– ewolucja filmowego uniwersum Jamesa Bonda;
– filmowi agenci specjalni podążający śladami Jamesa Bonda;
– Bond literacki – spuścizna Iana Fleminga a współczesne kontynuacje;
– Bond multimedialny – agent 007 w komiksie, grach komputerowych, muzyce itd.
– psychologia Jamesa Bonda – czyli skąd cały ten seks?
– być jak Bond – 007 w świecie mody i gadżetów;
– Bondo-parodie i przeróbki fanowskie;
– Bond konsumpcyjny – co filmowy product placement i świat reklamy mówią o tajnym agencie?
Zapraszamy literaturoznawców, filmoznawców, medioznawców, kulturoznawców oraz wszystkich zainteresowanych postacią Bonda badaczy do wzięcia udziału w planowanej konferencji. Mamy nadzieję, że zechcą Państwo wraz z nami przyczynić się do rozwinięcia zasobów polskiej bondologii!
Termin: 20-21 listopada 2015 r.
Miejsce: CaféTHEA (Instytut im. Jerzego Grotowskiego), Przejście Żelaźnicze 4, Wrocław
Opłata konferencyjna: 150 zł (koszt materiałów konferencyjnych, przerw kawowych i publikacji pokonferencyjnej; uczestnicy konferencji mają ponadto zniżkę 10% w restauracji Vega).
Zgłoszenia: do 18 października 2015 za pomocą formularza zgłoszeniowego
Kontakt: stowarzyszenie@tricksterzy.pl
Przewidywany czas wystąpienia: 20 minut
Uprzejmie prosimy o wygłoszenie, a nie odczytanie wystąpienia (mile widziana prezentacja multimedialna), punktualne przybycie i o udział w pozostałych panelach konferencji.
Wstęp dla słuchaczy – bezpłatny