Sześć widoków na kinematografię japońską

  • Version 1.0.0
  • Download 787
  • File Size 21.15 MB
  • File Count 1
  • Create Date 28 kwietnia 2016
  • Last Updated 3 maja 2016

Sześć widoków na kinematografię japońską

Opis:

Autor: Dawid Głownia

Recenzja naukowa: prof. dr hab. Krzysztof Loska

Wrocław 2016

ISBN: 978-83-64863-06-6

„Sześć widoków na kinematografię japońską. Kulturowe, społeczne, polityczne i instytucjonalne konteksty kina” jest analizą wybranych aspektów japońskiego przemysłu filmowego, jego gatunków i często pojawiających się motywów. Autor opisuje m.in. filmowe interpretacje opowieści o 47 roninach, źródła popularności, pierwsze obrazy i reakcje widzów na filmy z Godzillą czy sport we wczesnym kinie japońskim. Przedstawia także początki japońskiej kinematografii i początki japońskiego systemu cenzury filmowej.

– Kino japońskie fascynuje – przekonuje w przedmowie książki Dawid Głownia. – Twierdzenie to pozostaje dziś tak samo aktualne, jak w latach 50. ubiegłego stulecia, gdy japońskie produkcje triumfalnie wkroczyły na zachodnie ekrany, błyskawicznie zdobywając pokaźne grono oddanych miłośników. Nawet pobieżne rozeznanie w zagranicznej recepcji kinematografii japońskiej pokazuje, że jest ona w dwojakim sensie inkluzywna. Po pierwsze, tamtejsze kino nie zawęża grona swych odbiorców do jednej lub kilku ściśle określonych kategorii widzów, ceni je bowiem zarówno szeroka publiczność, widownia festiwalowa, krytyka, jak i środowisko akademickie, choć nie zawsze – co należy podkreślić – z tych samych względów i nie zawsze te same utwory, nurty i gatunki. Po drugie udanego „podboju Zachodu” dokonał niemal każdy segment japońskiej produkcji filmowej: kino fabularne i animowane, autorskie i gatunkowe, historyczne i współczesne, popularne i niszowe, zachowawcze i ekstremalne, realizowane z myślą o międzynarodowych festiwalach i kręcone na potrzeby rynku wideo.

Dawid Głownia jest doktorantem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ i członkiem Stowarzyszenia Trickster. Zajmuje się historią kina japońskiego, głównie w kontekście jego relacji do szerszych procesów społeczno-politycznych, marginalnymi obszarami kina gatunków oraz socjologią (pop)kultury. „Sześć widoków na kinematografię japońską” to jego pierwsza książka o kinie Japonii. Jest jednak autorem szeregu artykułów naukowych o tej tematyce.

Spis treści

Wstęp, czyli kilka uwag o badaniu kina japońskiego
Herosi kinematografii: Początki japońskiego przemysłu filmowego
Wpływ rodzimych tradycyjnych dziedzin sztuki na wczesne kino japońskie. Zarys problematyki
Niezamierzony skandal, nieświadoma transgresja: Jak Zigomar stworzył japoński system cenzury filmowej
Świadectwo przemian: Sport we wczesnym kinie japońskim
Polisemiczne potwory: Kaijū eiga jako nośnik treści społeczno-politycznych. Casus Godzilli
Mityczne aspekty opowieści o 47 wiernych roninach i jej filmowych interpretacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *